Herkese Anahtar Teslim

ARAF

MH Üyesi
Herkese Anahtar Teslim

Farz edin ki başınızı sokacak bir eviniz hatta çadırınız bile yok.

Bu aciz ve fakir halinizdeyken birden elinize bir evin anahtarını tutuşturuyorlar ve “ bu ev sizindir dikkatle kullanın” diyorlar, napardınız?

Ev nasıldır, köşk müdür saray mıdır yoksa küçük bir baraka mıdır bilmiyorsunuz. Aldınız anahtarı, adres belli. Bazı şartlar koşulmuş. Örneğin itiraz etme şansınız yok, ne verildiyse kabulünüz olacak. Sahip olduğunuz evin bakımı tamamen size ait.Ama korkmayın bakım için gerekli levazımat mevcut.Alternatifler hizmetinize sunulmuş.

Eve geldiniz. Kiminiz karşılaştığı manzaradan hoşnut, kiminiz burun kıvırıp birbirinizi kıyaslamaya başladınız bile.”onun 5 odası var bende 2 oda, o saraya konmuş benimki baraka…”

Şimdi hepimiz kendi evlerimize şöyle bir bakalım. Bedenimize…Kiminin güzelliği dillere destan, kiminin azası noksan. Kimi beyaz tenli, kimi sarışın, zenci...Kıyaslamalar başladı mı? Haset,kin,kıskançlıklar? Yada şükür hamd ve senalar…

Hakkımız var mı şikayete? İlk cümleye tekrar bakın. Başınızı sokacak bir eviniz dahi yoktu. Bu dünyada nefesiniz bile yokken, cisminiz yaratıldı. Allah sizi seçti! Ne kadar önemli olduğunuzun farkında mısınız? Allah tarafından yok sayılmadınız, kaale alındınız, değer gördünüz.Sizin geleceğinizi inşa etti, sizi özel kıldı.Öyle bir sanat nakşetti ki kainata “ey falanca kulum! Senin bu sanatı görmeni istiyorum, Ben’i görmen için sana fırsat sunuyorum.

Yarattığım her şeyde mührümü gör ve ona göre davran.Şah damarından daha yakınım,unutma asla yalnız olmayacaksın.Sana verdiğim değeri diğerleri veremez.Sen ancak Ben’i anarsan rahat edeceksin.Bunu görmek istiyorum, çünkü sana, vaat ettiğim cenneti de göstermek istiyorum.” Buyurdu.

Değerimizin farkında mıyız?

Dağın yamaçlarından yuvarlanan taş değiliz. Akbabaların parçaladığı bir leş değiliz. İnsanların laboratuarda incelediği bir mikrop da değiliz.Ne ezilmiş bir meyva, ne de kabuklu bir yemiş…Allah’ın, melekleri bile geçebilme istidadını ruhlarımıza yerleştirdiği birer varlığız.İnsanız! Kulum! Diye bizi muhatap aldığı Yaradan’ımızın biricikleriyiz.
Hepimiz özeliz.

Çamura düşen kullarını bile Rahmetiyle kuşatıp korku-ümit tahterevellisinde dengeyi arama fırsatını sunan Rahman’ur Rahim’in kapısını tıklayabilecek, her lahza O’na ulaşabilecek mertebenin sahipleriyiz. Kamil imana talibiz madem, ye’se düşemeyiz. Altın çamura düşse de değeri kaybolmaz ancak Allah’ın rahmeti konusunda bizi uyardığı şu ayeti de sakın unutmayalım:

"İnsanlar! Allah'ın vadi elbette gerçektir, öyleyse sakın dünya hayatı sizi aldatmasın; o çok hilekar şeytan da Allah'ın kerem ve merhametini ileri sürerek sizi aldatmasın." (Fatır, 35/5)

O halde evlerimizi güzelleştirelim. Bir ev, su olmadan temizlenmez.O halde suyla evinin abdestini tazele. Gözyaşı da, pişman kalbin yanmasıyla oluşan içeriğiyle, günah kireçlerini çözen oldukça güçlü bir sıvı.

Gaflet çamurunun sıvası kalmış duvarlarda, içerisi kapkaranlık...Artık aydınlanma zamanıdır.Kur’an ayetleriyle badana et evini.Kur’anı Kerim en nurlu boyadır.

Sıkılmadın mı dağınıklıktan? Şu ayağına takılan fazlalıkları çekmecelerine koysan… Oturuşunda, kalkışında, yapacağın her hareketinde bir düzen olsun istemez misin?

O halde evine Sünneti seniyye mobilyalarını yerleştir. Hem konfor hem huzur…Nurlu evine çok yakışacak.

Sakın kapını pencereni açık unutma! Her taraf hırsız kaynıyor. Göz kapağın,ağzın, kulağın tehlikeli zaman dilimlerinde euzu besmeleyle kilitli olsun.Zira o pencerelerden sızan zehirli oklar kalbe isabet eder.

“Madem öyledir, hazer et, dikkatle bas, batmaktan kork. Bir lokma, bir kelime, bir dane, bir lem'a, bir işarette, bir öpmekte batma. Dünyayı yutan büyük letaiflerini onda batırma. Çünkü çok küçük şeyler var, çok büyükleri bir cihette yutar. Nasıl küçük bir cam parçasında gök, yıldızlarıyla beraber içine girip gark oluyor. Hardal gibi küçük kuvve-i hafızanda, senin sahife-i a'malin ekseri ve sahaif-i ömrün ağlebi içine girdiği gibi, çok cüz'i küçük şeyler var, öyle büyük eşyayı bir cihette yutar, istiab eder." (Lemalar)
Kaynak : Risale Ajans
Betül Gültekin